Ikonické futbalové štadióny
Odpovedať na otázku, ktorý šport je v súčasnosti najpopulárnejší, nie je ťažké. S počtom fanúšikov prevyšujúcich 3,5 miliardy je to futbal. Pre zaujímavosť, na druhom mieste je kriket (2,5 miliardy fanúšikov) a na treťom basketbal (2,3 miliardy fanúšikov).
Najpopulárnejšiemu športu sa v 200 krajinách sveta venuje viac ako 250 miliónov hráčov hrajúcich na vrcholovej a výkonnostnej úrovni a ďalšie desiatky miliónov amatérov. Majú k dispozícii tisícky štadiónov a množstvo ďalších ihrísk a využiteľných plôch, pretože k futbalu stačí jedna lopta, kúsok roviny a zopár hráčov, ktorí sa postavia proti sebe.
My, čo berieme futbal vážne, však vieme, že zožať slávu a vychutnať si skutočný pôžitok zo zápasu sa môže dostaviť len v aréne, ktorá si na futbalovej mape vydobyla svoje meno a pozná ju väčšina fanúšikov. Pozrime si 10 ikonických štadiónov, na ktoré by počas svojej kariéry mal vstúpiť každý profesionál, aby po skončení svojej kariéry mohol povedať: bol som slávny, lebo aj tu som hral.
- Estádio do Maracanã (ofic. Estádio Jornalista Mário Filho), Rio de Janeiro, Brazília
Je určite najznámejší futbalový stánok na svete. Bol postavený v roku 1950 a na finále MS vo futbale Brazília – Uruguaj sa v jeho hľadisku tiesnilo 199 954 divákov. Pôvodne mal kapacitu 210 000 divákov, po prestavbe v roku 2007 sa znížila na 88 992. Hrávajú na ňom Botafogo, Flamengo, Fluminense a Vasco da Gama a je pochopiteľne aj domovským štadiónom brazílskej reprezentácie.

- Wembley Stadium, Londýn, Anglicko
Na tomto štadióne hráva anglická futbalová, ale aj rugbyová reprezentácia, hrajú sa na ňom významné národné a medzinárodné zápasy a funguje tiež ako kultúrny stánok. Pôvodný štadión postavený v roku 1924 bol zbúraný a na jeho mieste v roku 2007 otvorený nový nazývaný New Wembley Stadium. Má kapacitu 90 000 miest a je druhý najväčší v Európe.

- Estadio Santiago Bernabéu, Madrid, Španielsko
Skrátene aj San Bernabéu, je domovským štadiónom jedného z najlepších klubov futbalovej histórie Realu Madrid. Otvorili ho v roku 1947, ale bol viackrát prestavovaný a rozširovaný. Má kapacitu 81 044 divákov.

- Nou Camp, Barcelona, Španielsko
Najväčším futbalovým štadiónom v Európe s kapacitou 99 354 divákov je domovský stánok večného madridského rivala FC Barcelona Nou Camp (niekdy sa uvádza aj obrátene Camp Nou). Bol otvorený v roku 1957. V súčasnosti prebieha jeho rekonštrukcia, ktorá by mala byť ukončená v sezóne 2025/2026.

- Stadio Giuseppe Meazza (označovaný aj ako San Siro), Miláno, Taliansko
Je najznámejší taliansky štadión, na ktorom hrávajú oba milánske veľkokluby Inter a AC. Bol otvorený v roku 1926 a prestavaný v roku 1989. Jeho súčasná kapacita je 80 018 miest.

- City of Manchester Stadium (Etihad Stadium), Manchester, Anglicko
Štadión City of Manchester Stadium je štadión, na ktorom hrá svoje zápasy klub Manchester City FC. V roku 2003 bol prestavaný z atletického oštadióna na futbalový a v roku 2011 premenovaný na Etihad Stadium (podľa sponzora klubu Etihad Airways). Jeho kapacita je 53 400 návštevníkov.

- Old Trafford, Manchester, Anglicko
Je domovom klubu Manchester United F.C. a zároveň je najväčším klubovým futbalovým štadiónom vo Veľkej Británii (Wembley nie je klubový štadión). Bol otvorený v roku 1903 a počas histórie prešiel mnohými rekonštrukciami, posledná sa uskutočnila v roku 2006. Má kapacitu 74 310 miest.

- Allianz Arena, Mníchov, Nemecko
V mníchovskej Allianz Arena hrávajú dva mníchovské kluby FC Bayern a TSV 1860. Moderný futbalový štadión bol otvorený v roku 2005 a pojme 75 024 návštevníkov.

- Parc des Princes, Paríž, Francúzsko
Štadión Parc des Princes je domovom parížskeho veľkoklubu Paris Saint-Germain FC, za ktorý hrajú alebo hrávali najlepší svetoví hráči a tiež slovenský reprezentant Milan Škriniar. Na mieste, kde stojí súčasný štadión od roku 1972, existovali už v roku 1887 a potom aj od roku 1932 staršie štadióny. Jeho kapacita je 49 727 sedadiel.

- Estadio Más Monumental (Estadio Monumental Antonio Vespucio Liberti, aj River Plate Stadium), Buenos Aires, Argentína
Národným štadiónom aktuálneho majstra sveta vo futbale Argentíny je Estadio Monumental Antonio Vespucio Liberti. Je zároveň aj domovským štadiónom klubu Club Atlético River Plate. Bol otvorený v roku 1938 a naposledy rekonštruovaný v rokoch 2020 a 2021. Jeho kapacitu tvorí 84 567 miest.

Predstavenú desiatku štadiónov nemožno brať ako reprezentatívnu vzorku. Dalo by sa vymenovať mnoho ďalších štadiónov, ktoré futbaloví fanúšikovia považujú za tie naj z rôznych hľadísk. Každý má právo rozhodnúť sa, ktorý si vyberie a zaradí medzi svoje najobľúbenejšie.
Záverom predstavím ešte dva štadióny, ktoré síce nie sú tak známe, ale futbalový fanúšik si ich môže zapamätať. Najväčším súčasným futbalovým štadiónom je Štadión 1. mája Rungrado (Rungrado 1st of May Stadium, kórejskú verziu je zbytočne uvádzať) v severokórejskom hlavnom meste Pchjongjangu. Bol otvorený v roku 1989 a má kapacitu 150 000 miest. Hráva na ňom severokórejská ženská reprezentácia a je využívaný aj na atletické podujatia a najčastejšie na masové hry festivalu Arirang.

Saudská Arábia ako jeden z uchádzačov o usporiadanie Majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2034 predstavila víziu super moderného hi-tech štadióna, na ktorom by sa mali odohrávať jednotlivé zápasy šampionátu. Má byť postavený na 200 metrov vysokom útese neďaleko Rijádu s kapacitou 45 000 miest na sedenie. Nechajme sa prekvapiť zreálnením tejto vízie.

Máš aj ty nejaký vysnený futbalový štadión, na ktorom by si si chcel zahrať proti najlepším futbalistom sveta? Tak o tom napíš do komentára.