Naše tri trenčianske magnety

Trenčín je sídlom Trenčianskeho kraja a je ôsmym najväčším mestom Slovenska čo do počtu obyvateľov. Je významným centrom obchodu, hospodárstva, kultúry a športu. Zároveň patrí k trom najstarším slovenským mestám s množstvom historických pamiatok, pričom pamiatky, ktoré sa nachádzajú v historickom centre mesta sú súčasťou mestskej pamiatkovej rezervácie.

Erb mesta Trenčín

Pri návšteve Trenčína stojí za to zamerať sa na tri hlavné atrakcie, dve historické a jednu súčasnú. K historickým patrí spätosť mesta s rímskymi dejinami z obdobia konca druhého storočia nášho letopočtu a Trenčiansky hrad, k súčasným jazda turistickým vláčikom Vlak Matúš Ćák.

Spätosť mesta s rímskymi dejinami

    Rimania začiatkom nášho letopočtu posunuli hranice svojho impéria k Dunaju a postupne zakladali opevnené tábory aj na sever od tohto európskeho veľtoku. Dôkazom je rímska vojenská osada Laugaricio. Najoriginálnejší doklad o ich prítomnosti na našom území je pamätný nápis na zvislej stene hradného brala, ktorý pripomína víťazstvo cisára Marka Aurélia a jeho syna Commoda nad Kvádmi v roku 179 nášho letopočtu v Laugariciu. Podľa latinského textu nápisu tu vtedy bojovalo 855 vojakov II. légie pod vedením legáta Maximiána. Boje boli súčasťou veľkého vojenského konfliktu, odohrávajúceho sa v rokoch 166 – 180 nášho letopočtu (markomanské vojny). V súčasnosti je tento nápis viditeľný len cez sklenený výklenok Hotela Elizabeth. Jeho text v slovenčine znie: „Víťazstvu cisárov a vojska, ktoré sídlilo v Laugariciu, v počte 855 vojakov II. Légie, dal zhotoviť M. V. Maximianus, legát II. Pomocnej légie.“

    Známka s textom nápisu v latinčine

    Originál nápisu na trenčianskom hradnom brale (pohľad z Hotela Elizabeth)

    Trenčiansky hrad

      Vďaka geografickej a strategickej polohe v údolí rieky Váh patril Trenčín od nepamäti k najvýznamnejším mestám. V kronikách z 11. storočia sa spomína provincia Vag, zaberajúca širšie územie okolo Trenčína. Strediskom provincie bol pravdepodobne Trenčiansky hrad. Jeho najstaršia dodnes stojaca časť – kamenná veža – je datovaná tiež do 11. storočia. Po roku 1275 sa hrad dostal do vlastníctva významného veľmoža Petra Čáka a potom aj jeho syna Matúša Čáka, pána Váhu a Tatier. Za ich panovania došlo k nebývalému rozkvetu hradu. V roku 1790 hrad aj s celým mestom vyhorel. Odvtedy ostal horný hrad opustený a pomaly sa rozpadával. V roku 1955 sa začala jeho postupná rekonštrukcia a konzervácia. V marci 2003 sa zrútila časť západného opevnenia. K hradu sa viaže povesť o studni lásky, ktorú mal počas troch rokov vykopať ako výkupné turecký veliteľ Omar pre lásku k zajatej manželke Fatime. V skutočnosti studňu vykopala hradná posádka a miestni poddaní.

      Pred Trenčianskym hradom
      So sestrou Lindou na hradnom múre

      Turistický vláčik Vlak Matúš Čák

      Červený turistický vláčik je miestny dopravný prostriedok, ktorý vás pohodlne prevezie historickým centrom mesta cez Brezinu, Čerešňový sad až k južnému opevneniu hradu. Má kapacitu 58 miest. Po trase má viaceré zastávky. Lístky (jednosmerný, okružný) sa dajú kúpiť len u sprievodcu. Celý okruh s krátkou zastávkou pri hrade trvá približne jednu hodinu.

      Turistický vláčik Vlak Matúš Čák pri zastávke na Trenčianskom hrade
      So sestrou Lindou pri turistickom vláčiku počas jeho zastávky na Trenčianskom hrade

      Zaujímavé linky:

      Páčil sa ti tento príspevok?

      Kliknutím na smajlíka ho ohodnotíš.

      Priemerné hodnotenie: 5 / 5. Počet hlasov: 4

      Zatiaľ žiadne hlasy! Buď prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

      Pridaj komentár

      Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

      Rôzne

      Previous article

      V botanickej záhrade
      Rôzne

      Next article

      Na obede u Harryho Pottera