Koruny

Ak by sa vás niekto spýtal, čo znamená výraz „koruna“, určite by ste mu odpovedali, že je to buď kráľovská koruna ako odznak moci a dôstojnosti používaný panovníkmi, alebo platná mena (platidlo) v niektorých súčasných európskych štátoch. Do roku 2009 bola menovou jednotkou aj na Slovensku.

Určite by sa dali nájsť ešte aj ďalšie významy tohto slova. Napríklad v horolezeckom športe sú tak pomenované viaceré výstupy, ktoré majú spoločné znaky. Koruna Himalájí predstavuje výstup na všetkých 14 osemtisícoviek sveta, Koruna Zeme zase výstup na najvyššie končiare jednotlivých kontinentov. No a do tretice je to Koruna Slovenska, do ktorej sú zaradené výstupy na najvyššie vrcholy jednotlivých krajov našej republiky.

Koruna Himalájí

Tvorí ju 14 osemtisícoviek nachádzajúcich sa v pohoriach Himaláje a Karákoram: Mount Everest, K2, Kančendženga, Lhotse, Makalu, Čo Oju, Dhaulágirí, Manáslu, Nanga Parbat, Annapurna, Gašerbrum I, Broad Peak, Gašerbrum II a Šiša Pangma. Korunu ako prvý získal taliansky horolezec Reinhold Messner v roku 1986. V súčasnosti ju má už viac ako 30 horolezcov. Jediným Slovákom, ktorý jej jej držiteľom je Peter Hámor. Za zmienku stojí aj to, že najrýchlejším ziskom Koruny Himaláji sa môžu pochváliť nórska horolezkyňa Kristin Harila spolu s Tenjen Sherpom (Lama), ktorým trvalo vyliezť na všetkých 14 osemtisícoviek 3 mesiace a 1 deň od 26. apríla 2023 do 27. júla 2023.

Najvyššia hora sveta Mount Everest (zdroj: Wikipedia)

Koruna Zeme

Do Koruny Zeme sa počítajú najvyššie vrcholy jednotlivých kontinentov. Napriek tomu, že počet kontinentov je 7, tvorí ju až 8 vrcholov. Je to z dôvodu, že pôvodný zoznam 7 vrcholov bol rozšírený o indonézsky vrchol Puncak Jaya zastupujúci Austráliu a Oceániu, pričom zástupca Austrálie v zozname figuruje tiež. Korunu Zeme tak tvoria vrcholy: Kilimandžáro (Afrika), Vinson Massif (Antarktída), Mont Everest (Ázia), Kosciuszkov vrch (Austrália), Puncak Jaya (Austrália a Oceánia), Elbrus (Európa), Aconcagua (Južná Amerika) a Denali/predtým Mount McKinley (Severná Amerika). Prvým horolezcom, ktorý zdolal všetkých 8 vrcholov bol kanadský horolezec a fotograf Pat Morrow v roku 1986. Jediným slovenským zástupcom medzi držiteľmi Koruny Zeme je od roku 2003 opäť Peter Hámor.

Najvyšší vrch Afriky Kilimandžáro, kráter Kibo (zdroj: Wikipédia)

Koruna Slovenska

V novembri tohto roku vyhlásila úspešná slovenská horolezkyňa, ultrabežkyňa a pokoriteľka Mont Everestu Lenka Poláčková projekt „Koruna Slovenska“. Pôjde o 8 výstupov na najvyšie končiare jednotlivých slovenských krajov: Vtáčnik (1346 m), Stolicu (1476 m), Panskú Javorinu (942 m), Gerlachovský štít (2656 m), Vysokú (754 m), Ďumbier (2043 m), Kriváň (2495 m) a Záruby (768 m). Jediný problém je výstup na najvyšší vrch Slovenska, pretože tento je možný len v sprievode horského vodcu. Preto sa uvažuje s alternatívou komunitného stretnutie alebo turistiky s výhľadom na Gerlach. Zároveň sú v pláne komunitné stretnutia pri kompletovaní Koruny Slovenska. Do tohto projektu sa môžete zapojiť aj vy. Bližšie informácie získate v článku Lenka Poláčková a Koruna Zeme.

Najvyšší slovenský vrchol Gerlachovský štít (zdroj: Wikipedia)

Koruna Slnečnej sústavy

Ak by sme sa mali zamyslieť, čo ďalej, pokračovaním by zrejme mohla byť Koruna Slnečnej sústavy. Mali by byť do nej zaradené najvyššie vrcholky jednotlivých planét, mesiacov a ďalších vesmírnych telies, ktoré tvoria Slnečnú sústavu. Je jasné, že v súčasnosti by s jej realizáciou boli nesmierne problémy. Ľudia sa ešte poriadne nedostali zo Zeme, oba najvyššie vrchy štítová sopka Olympus Mons na Marse a stredný vrchol kráteru Rheasilvia na asteroide Vesta majú výšku takmer 22 kilometrov, Jupiter nemá pevný povrch – proste tento projekt bude aj v ďalekej budúcnosti nereálny.

Marťanská štítová sopka Olympus Mons (zdroj: Wikipédia)

Zaujímavé linky:

Páčil sa ti tento príspevok?

Kliknutím na smajlíka ho ohodnotíš.

Priemerné hodnotenie: 5 / 5. Počet hlasov: 1

Zatiaľ žiadne hlasy! Buď prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Po škole

Previous article

Halloweenová matika, 2.
Rôzne

Next article

Ďalší sviatok na Tehelnom poli